Забележителности в Будапеща

Унгарски парламент


Унгарският парламент (Hungarian Parliament) – една от най – старите законодателни сгради в Европа. Той е символ на Унгария, и е известна туристическа забележителност. Парламентът е най – голямата сграда в Унгария, и вторият по големина парламент в Европа. Строежът на зданието започва през 1885г и завърша през 1904г. Размерите му наистина са внушителни – дължина 268м и широчина 123м. Сградата разполага с 691 стаи, 29 стълбища, 27 порти и 13 асансьора. Доста впечатляващо. Като цяло сградата е изключително красива. Изпълнена в неоготически стил. Основната фасада на парламента гледа към река Дунав, а официалния вход се намира на площада от другата страна на сградата. Общият брой на скулптурите вътре и вън са 242. На самата фасада има статуи на унгарски и трансилвански управници и военни личности. Над прозорците са изобразени различни гербове на крале и дюкове. На влизане в парламента посетителите минават по орнаментирано стълбище, където ще видите много фрески и бюста на създателя на зданието – Имре Щайндл. Една от най – внушителните части на сградата е шестнайсетъгълната централна зала. В парламентът се намират и унгарските кралски бижута.



Цитадела - Будапеща


Цитадела - Будапеща

Цитаделата (Citadel) е построена след реолюцията от 1848 – 1849г. от Хабсбургска Австрия, като военна крепост, и се намира на най – високата точка на града. Конструкцията е завършена през 1854г. и основната й функция е да сплашва унгарските бунтовници. През Втората Световна Война цитаделата е била използвана за противовъздушна отбрана, поради тази причина има много щети от бомбардировки. През този период е построен и бункер на 3 нива. В цитаделата може да се разгледате изложба на восъчни фигури, предмети и фото изложба наречена „обсадата на Будапеща“ от 1944 – 1945г.


Площад на героите - Будапеща


Площад на героите - Будапеща

Площадът на героите (Heroes' Square) е един от основните площади в Будапеща, който е с огромно историческо и политическо значение. Намира се на края на Andrássy Avenue , непосредствено до градския парк. Площадът на героите е заобиколен от две важни сгради – музея за изящни изкуства отляво и двореца на изкуствата отдясно. От другата му страна се намират зданията на сръбското посолство и една резиденция. Основната забележителност на площада е хилядолетния паметник (Millennium Memorial) със статуи на седемте лидери на племена, които са основали Унгария. Строежът на паметника е започнал през 1896г. когато се празнували 1000 – та годишнина, и бил завършен през 1929г. Тогава той получава и името си.



Църква Матиас - Будапеща


Църква Матиас - Будапеща

Църквата Матиас (Matthias church) се намира в областта на замъка Буда. Според поверия църквата е построена през 1015г. Днешният вид на сградата е осъществен през пищния късен готически стил – втората половина на XIV век, и е реставрирана в края на XIX век. Тя е втората по големина църква в средновековна Буда. Най – артистичният и характерен елемент на фасадата е камбанарията на църквата. Официалното име на църквата било Дева Мария, но след време била кръстена на на крал Матиас Корвис, който трансформирал южната кула на църквата. В нея били отслужени и двете сватби на краля. Любопитен факт е чудото на Дева Мария при обсадата на Буда. При мюсюлманската обсада била съборена една от стените на църквата. Зад не била скрита скулптура на Дева Мария. След този случай Светицата се явила на мюсюлманите преди тяхната молитва. Вярата на гарнизона се сринала и те се оттеглили от града. Така Дева Мария спасила Буда и църквата.




Верижният мост Сечени - Будапеща


Верижният мост Сечени - Будапеща

Верижният мост Сечени (Széchenyi Chain Bridge) е висящ мост над река Дунав, който свързва източната и западната част на града – Буда и Пеща. Той е първият мост в Будапеща, и е открит през 1849г. В двата му края се намират 2 площада – пл. Рузвелт и пл. Адам Кларк. Името на моста идва от основния поддръжник и защитник на идеята за моста - политика Ищван Сечени. Мостът бил смятан за чудо на света. Той имал голямо значение за икономиката и живота на страната. Превърнал се в символ на прогреса, националното пробуждане и връзката между Изтока и Запада.



Базилика Св. Стефан - Будапеща


Базилика Св. Стефан - Будапеща

Базиликата Св.Стефан (Saint Stephen's Basilica) е построена, и посветена на първия крал на Унгария - Стефан I на Унгария. Неговата мумифицирана дясна ръка се пази в мощехранителница. Заедно с Унгарския парламент са най – високите сгради в Будапеща (96м). Широчината на сградата е 55м, а дължината й е 87,4м. Завършена е през 1905г. след 54 – годишен строеж. Закъснението се получило, тъй като купола на църквата бил разрушен през 1868г. Св.Стефан е изпълнена в неокласически стил. Сградата има 2 камбанарии, като едната от тях (южната) се смята за най – голямата в Унгария – тежи над 9 тона. Посетителите могат да се насладят на невероятна гледка от купола на църквата. До там се стига с асансьор или с изкачването на 364 стъпала.



Унгарски национален музей - Будапеща


Унгарски национален музей - Будапеща

Унгарския национален музей (Hungarian National Museum) се смята, че е открит още през 1802г. с основаването на националната библиотека Сечени от граф Ференц Сечени. Година по – късно съпругата на графа присъединила и своята колекция от минерали. Това довело до създаването на унгарския национален музей. Сградата, в която се помещава в момента музея е построена в периода 1837 – 1847г. от архитекта Михали Полак. Зданието е изпълнено в неокласически стил. Музеят притежава общо седем изложби, включващи историята на Унгария до 1990г.




Зоологическата и ботаническата градина - Будапеща


Зоологическата и ботаническата градина - Будапеща

В зоологическата и ботаническата градина може да бъдат видени различни животински и растителни видове, които са застрашени от изчезване. Градината е изключително добре поддържана и доста интересна за почитателите на природата.

източник: www.nasamnatam.com


0 коментара:

Публикуване на коментар

 

Labels

Labels

Labels

Интересни статии из мрежата Copyright © 2010 Templatemo | Converted into Blogger Template by BloggerTheme